Olaf Eggers
Shop Movies
25. 11. 2015 – 24. 1. 2016
Dům pánů z Kunštátu, G99
Kurátor/ka
Lenka Sedláčková
Spolukurátor/ka
Radek Čák
Vernisáž v úterý 24. 11. 2015 v 18 h v Galerii G99, Dominikánská 9.
Série videí instalovaných na šesti různých místech ‒ v Galerii G99 a soukromých podnicích – v kavárně, v půjčovně šatů, v knihkupectví apod., tedy na úplně obyčejných místech, která jste už možná někdy navštívili. V následujících dvou měsících máte možnost vnímat tato prostředí trochu jinak, v konfrontaci s nenápadnými videoinstalacemi. Ty jsou podle záměru autora rozmístěny v prostorách obchodů a podniků, kde vytvářejí subtilní doplněk, komentář světa, v němž žijeme.
Olaf Eggers (*1959) pochází z Hamburku, ale už řadu let žije v Kolíně nad Rýnem, který je podle něj přívětivějším místem pro život. Dlouhodobě se zabývá „prolínáním realit“ – zpravidla reality fotografické a fotografované, jejich vrstvením, dublováním nebo přímo záměnou – fotografie tenisky vytištěná ve 2D formátu a slepená do 3D původního tvaru je formou průzkumu samotného média, stejně jako těžko uchopitelné každodennosti, která nás obklopuje a která nese různý stupeň důvěryhodnosti. Olaf nepracuje pouze s fotografií, do všedního životaběhu vnáší nenápadné kritické narážky a otázky ohledně smyslu lidského konání například formou nápisů na běžných předmětech ‒ na hrnku na čaj, nákupní tašce, podsedáku na židli. K tématům, jichž se dotýká, patří spotřební kultura, politická témata nebo jde o obecnější filozofující úvahy o smyslu existence – zásadní je ale kritický pohled právě na nositele informace a jeho důvěryhodnost, kritické přemýšlení o informačních technologiích a době jimi zahlcené.
Olafovy Shop movies jsou přirozeným gradováním vstupu do každodennosti – poprvé autor vstupuje razantnější formou do veřejného prostoru, už mu nestačí jeho osobní soukromý svět a svět jeho rodiny a přátel, případně nadšenců pro umění v galerijním prostředí. V představovaném projektu jde o velice jednoduché, kratičké narážky, o humorné, ironické komentáře současné společnosti, často povrchnosti spotřebního světa (někdy využívající samotného jazyka reklamy), které náhodným objevitelům zpochybňují a narušují setrvačnost jejich obvyklého počínání. Jsou to úryvky vzaté z každodenního života (formou videa, ať už natočeného samotným autorem, nebo zaloopovanými screenshoty televize nebo internetu), které jsou po jednoduché manipulaci navráceny zpět do kontextu všední reality. Můžeme sledovat, jak tuto realitu proměňují a co se s daným prostředím děje, jak videoinstalace a „environment“ vzájemně komunikují – další vrstva úvah se může dotýkat hranic mezi uměním a realitou. Jednoduchým gestem – prezentováním videa – se stalo z běžného obchodu, kavárny apod. prostředí coby symbol určité kultury nebo životního stylu, prostředí s doposud skrytými či běžně nevnímanými metaforickými významy a charakteristikami, které zde můžeme hledat. Stejně tak se proměňuje pointa konkrétního videa (stejné video v různém prostředí může vyznívat odlišně).
Nikdy nekončící nakupování, nemožnost pohnout se z místa, nekonečná komunikace bez výsledku. K tématu utopie, kterým se zabývají letošní projekty v galerii G99, není třeba snad dodávat víc, než říká autor sám.
Seznam míst, kde jsou umístěny instalace:
Galerie G99 - Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, út-ne 10-18 hod
Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, po-so 9-19 h
Asijské bistro Dragon, náměstí Svobody 10 (průchod k Alfa pasáži), po-pá 7-20, so 8-16 hod
Útulná půjčovna, Poštovská 11 (Alfa pasáž, na galerii), út-pá 14-19 hod
Nugget store, Orlí 11, po-pá 10-19, so 9.30-13 hod
Moje Kávová Hvězda, Jezuitská 3, po-pá 8-17 hod
Dům pánů z Kunštátu, G99
Dominikánská 9
Brno
Vernisáž: 24. 11. 2015