Komentovaná prohlídka a diskuze
Emergency. Přípravy na budoucnost
5. 2. 2025 17:00 – 18:30
Dům pánů z Kunštátu
Ve středu 5. února 2025 vás srdečně zveme do Domu pánů z Kunštátu na diskuzi a komentovanou prohlídku výstavy Emergency. Přípravy na budoucnost s kurátorkou Lenkou Dolanovou, Terezou Dědinovou, Tamásem Kaszásem, Martinem Nawrathem a Rutou Putramentaite. Program začne v 17 hodin prezentací a diskuzí v prostorách Vašulka Kitchen Brno, odkud se následně přesuneme do prostor výstavy. Tématem diskuze bude přítomnosti tématu klimatické krize v současném umění a kultuře, vztahu výtvarného umění, literatury a klimatické fikce, důležitosti sdílení příběhů a terapeutických možnostech umění při práci s klimatickým žalem. Tato témata v průběhu následné komentované prohlídky vztáhneme přímo ke konkrétním dílům na výstavě.
V českém a anglickém jazyce (s tlumočením).
Prohlídka a diskuze jsou součástí celoodpoledního doprovodného programu k aktuálním výstavám:
15:30 komentovaná prohlídka výstavy Your Addiction Is the Message s kurátorkou Barborou Trnkovou
17:00 diskuze a komentovaná prohlídka Emergency. Přípravy na budoucnost
18:30 komentovaná prohlídka výstavy Michaela Davidová: The Metabolising Analogue s kurátorkami Marikou Svobodovou, Tatianou Drgonec Dižovou a Gajane Achverdjanovou
Vstupenky zakoupíte v předprodeji v síti GoOut. Vstupenka je platná pro kompletní program.
Vstupné: 100 Kč
Mgr. TEREZA DĚDINOVÁ, Ph. D. je odborná asistentka v Ústavu české literatury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, zabývá se fantastickou literaturou a klimatickou fikcí. Je autorkou knihy Po divné krajině: Charakteristika a vnitřní členění fantastické literatury (2016) a editorkou knihy Na rozhraní světů. Fantastická literatura v mezioborovém zkoumání (2017).
TAMÁŠ KASZÁS je umělec původem z Maďarska. K jeho tématům patří zkoumání možností přežití ekonomických, ekologických a sociálních krizí, tematizuje také folklor a pozapomenuté lidové tradice a dovednosti. Jeho galerijní prezentace mají podobu rozměrných instalací, kombinujících různé objekty a materiály. Na aktuální brněnské výstavě vystavuje výsledky „sebe-antropologie“, tematizující situace přežití.
MARTIN NAWRATH je facilitátor a terapeut. Vystudoval biochemii na Masarykově univerzitě v Brně. Poskytuje individuální i párové poradenství a facilitační podporu skupinám v oblasti řešení konfliktů, strategického a komunitního plánování zejména v kontextu ochrany životního prostředí, územního rozvoje, vzdělávání, sociální péče a podobně. V poslední době se věnuje tématu klimatické krize a environmentálního žalu na individuální i společenské úrovni.
RUTA PUTRAMENTAITE vystudovala fotografii na Middlesex University v Londýně a následně absolvovala Ateliér sochařství pod vedením Dominika Langa (dnes Volné umění I) na pražské UMPRUM. Její práce má výrazně sochařské pozadí, pracuje ale i s textem, zvukem a performancí. Prostřednictvím různých metod skládá kovové fragmenty, kosti i části rostlin a zeminy do nových kompozic. Její instalace zřetelně rezonují s posthumanistickým viděním současného světa. Opírá se o feministický přístup nového materialismu a zamýšlí se nad tím, co znamená být člověkem 21. století, uvězněným mezi zrychlenou technovědou a kvapící klimatickou krizí.
Dům pánů z Kunštátu
Dominikánská 9
Brno