Michaela Davidová (CZ)
15. 9. 2023 – 15. 11. 2023
Michaela Davidová (1988, ona/její) je česká umělkyně pocházející z Ostravy, žijící v nizozemském městě Tilburg. Vystudovala umělecko-řemeslný obor BA(Hons) Artist, Designer: Maker v Cardiffu (UK) a umělecko-vědní obor MA Ecology Futures v Den Bosch (NL).
I přesto, že Davidová nemá fotografické vzdělání, její umělecká činnost se z velké části zabývá ekologií ve fotografické komoře. To ale neznamená jen výzkum materiálů a jejich efekt na životní prostředí, ale i důraz na proces a pochopení tenkých, propustných vrstev, které existují mezi člověkem a přírodou. Bio a odpadní materiál, sloupcová chromatografie, fotografická vývojka louhovaná z bylinkového čaje anebo moči, peristaltika a kručení břicha, ingredience, recepty, dírkové kamery, bakterie, houby anebo kombucha jsou zahrnuty v jejich dílech. Skrze umělecký výzkum a experiment, Davidová přemýšlí nad materiálním přesahem fotografické praxe, s cílem sdílet jiné než tradiční nahlédnutí na fotografické médium.
Michaela Davidová se ráda učí a také ráda učí alternativní fotografické procesy. Podílí se na chodu uměleckého prostoru SEA Foundation v Tilburgu, kde spolu-kurátoruje program (fold) zaměřený na udržitelnost, a pozývá umělce do čtenářských kruhů. Spolupracuje s kolektivem Sustainable Darkroom (UK) a je členem filmové laboratoře Filmwerkplaats, Rotterdam (NL). Graduovala v červnu 2022 s projektem Constructed Wetlands & Deconstructed Borders, který byl oceněn EKP Excellence in research award a byl podpořen konverzací s doc. Ing. Michalem Kriškou Dunajským, Ph. D. z VUT, Brno. Skrze propojení a pochopení mokřadních procesů a lidského metabolismu, se Davidová zabývá vztahy mezi odpadními vodami tekoucími z temné komory, bio-odpadem a organismy, které využívají přítomné látky ke svémy trávení. Počátečním a trvajícím zájmem je jednak zkoumání, zda tzv. kořenové čističky jsou schopny pojmout fotografické splašky, ale i naslouchání mezi uměleckou praxí a uměleckými materiály.